אזרחות פולנית

אזרחות פולנית עוברת לפי הגדרת דין הדם – כלומר, צאצאים לאזרחי פולין זכאים בדרך כלל לאזרחות פולנית גם אם לא נולדו או התגוררו במדינה, ואילו ילד שנולד בפולין להורים בעלי אזרחות אחרת, לא יקבל את האזרחות הפולנית. ניתן לקבל אזרחות פולנית גם במקרה של תושב קבע המתגורר בפולין לפחות חמש שנים.

אזרחות פולנית לתושבי ישראל

מאז נכנסה פולין לאיחוד האירופי, גברה ההתעניינות של צאצאי יוצאי פולין בארץ בקבלת אזרחות פולנית. האזרחות הפולנית היא למעשה שער כניסה לאירופה, המאפשרת למחזיקים בה להתגורר במדינות החברות באיחוד, לעבוד בהן או ללמוד. ידוע כי השגת אזרחות פולנית היא לא משימה פשוטה, ויש להוכיח כי אחד מאבות הדורש היה אזרח פולני שמעולם לא איבד את אזרחותו. לשם כך יש להמציא תעודות ומסמכים שאם אינם קיימים בנמצא, ניתן לאתר אותם בפולין שם הם נשמרים עד 100 שנה. תהליך קבלת האזרחות יכול לארוך גם כמה שנים במידה ויש לאתר מסמכים הנמצאים בארכיב.

חוקי אזרחות פולנית

קבלת אזרחות פולנית היא סיפור מורכב מכיוון שחוק האזרחות הפולנית עבר 4 שינויים, בשנים 1920, 1951, 1962 וב-2012. גם מי שנחשב לאזרח בתקופה מסויימת, היה עשוי לאבד את זכאותו לאזרחות באחד מגילגולי החוק. לדוגמה, אם אדם עזב את פולין לפני 1951, פשו יותר להוכיח כי היה אזרח פולין אם עזב לאחר כניסת החוק בשנת 1920.